Делови часа

4. 4. Завршни део часа

Након уводног и централног дела часа, логичан след је и да дефинишемо ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА. Врло често се у пракси, завршетак часа запоставља или се њему не придаје довољно значаја због неадекватно  испланиране артикулације часа.

Наглашавамо: Активности које се спроводе у завршном делу часа су део континуираног процеса(само) евалуације. Не завршавају се на једном часу већ их је неопходно спроводити стално и у континуитету.

Које, заправо, активности запажамо у овом сегменту часа?

Наставник

o    жели да провери савладаност наставног садржаја

o    да исправи пропусте уколико их је било

o    да наложи и упути на даљи рад (домаћи задатак)

o    да изврши процену код ученика о степену:

o    заинтересованости за тему

o    усвојеног гарадива

o    о начину предавања наставника

o    о њиховој процени типа : шта сам сазнао на часу,шта сам желео да сазнам и шта знамо обрађеној теми

o    да ли су наставни садржаји примерени свим ученицима (усклађени и ученицима са посебним потребама –талентовани ученици,са сметњама у развоју…)

o    треба да процени  о квалитет свог односа са ученицима:да ли је успео да одржи контролу за време часа, да ли  је био мотиватор и колико и како је пружао помоћ ученицима

o    Процењује своје знање, вештине и ставове

Ученик

o    у завршном делу резимира стечено знање

o    процењује стечено знање

o    добија јасна упутства : шта даље и како….

o    добио је повратну информацију о теми коју су обрађивали или је добио препоруку где може добити релевантне податке

o    извршио је своју самопроцену нивоа знања,вештина

o     проценио је личност наставника

o     ... и свој однос и положај у групи…….

Из свега наведеног, завршном делу часа се даје велика предност, а основним дидактичким принципима о структури наставног часа, време које се издваја за реализацију је 5-15 мин.