Делови часа

3. 3. Функција средишњег дела часа

Средишњи или централни део часа залази у суштину вашег постављеног циља у припреми. Озбиљније се приступа теми и захтева од наставника једну нову улогу: предавача и координатора замишљених активности. У овом делу часа испољава се ваша стручност као и вештина и приступа се теми коју желите да опишете уз помоћ одабраних метода.

Постоје многе варијанте и примери писаних припрема које вас наводе на начине планирања централног дела часа. Све се своди на 2 могућности:

o    описати активности  у корацима, или

o    детаљније пружити опис активности и наставника и ученика уз опис реченица које ћете рећи ученицима, питањима које ћете постављати и написаним очекиваним одговорима ученика.

Сигурна сам да ћете рећи да је знатно лакше написати кратак сценарио часа и да је детаљно описана припрема знатно сложенија и изискује знатно више времена (припрема за комисију – како наставници кажу), али гледано на „дуже стазе“ извежбати се над овако сложеним процесом планирања је капитал у вашу сигурност и савладавање основних компетенција наставника и очекиваним стандардима. Ово је ипак 21.век!

Када  анализирамо планове и припреме наших наставника, видећете да доминирају: метода предавања, разговор и демонстративне методе.То је у реду, али да ли се за сваки предмет могу применити  исте методе или пак постајемо ”copy-paste” планери?

Активности у средишњем делу часа

Наставник:

o    мотивише за учење новог градива,

o    предаје,прича,разговара, показује, црта, демонстрира ...,

o    пружа нове информације,

o    комбинује слободне и везане асоцијације према природи градива и концепцији методског поступка,

o    користи одређене облике рада,

o    користи адекватну методу или методе учења,

o    користи адекватна средства за рад,

o    формира ученике у групе, парове, тимове или врши индивидуални приступ,

o    уважава и усклађује темпо напредовања у одељењу,

o    води процес сазнања ... подстиче ученике на мисаону активност,

o    наставу  повезује са реалним животом, пружа адекватне примере ...,

o    пружа дидактичку целину часа,

o    интезивира психолошку климу на часу, ослушкујући потребе ученика .

Ученик:

o    активно слуша (разуме, уживљава се, повезује ...),

o    аудитивно и /или визуелно је активан док наставник објашњава (чита, записује, демонстрира, закључује ...),

o    поставља и одговара на наставникова питања везана за садржај наставе ...,

o    бира и користе различите изворе информације,

o    сазнаје у изабраном облику рада,

o    долази до сазнања одређеном методом,

o    учи, увиђа односе, посматра,

o    осећа се сигурно и мотивисано,

o    презентује своје идеје,

o    користи адекватна наставна средства,

o    новостечена знања повезују са знањима из сродних наука,уметности,културе или живота....

Можемо се се позабавити методама у активној настави и пружити примере могућих метода , али опет наглашавамо нема готових рецепата и јасних подела. Многе методе се могу користити за различите сврхе и у различитим сегментима часа.