Израда дневних припрема

5. 5. Активности ученика и наставника



   Савремена настава инсистира на активном ангажовању свих ученика током часа. Од наставника се очекује да испланира методе и технике којима ће активирати ученике у свим фазама наставног процеса (Методама и техникама биће посвећено посебно поглавље у оквиру овог курса). 

   Припрема за час обично садржи приказ тока часа, подељен по фазама (уводни, главни и завршни део). Колико ће тај приказ бити детаљан, зависи од више фактора: наставне јединице, искуства наставника (нпр. почетници ће имати потребу за детаљнијом припремом), потреба наставника (навођење конкретних задатака или примера)... Важно је да се из припреме види како је час замишљен и шта наставник планира да уради. 

   Обавезни елементи припреме су активности ученика и наставника. Потребно је излистати све што ће ученици радити током свих делова часа (слушају, читају, решавају задатке, дискутују, сарађују на изради практичног рада...). Ради одржавања пажње ученика, препоручује се смењивање различитих активности, и то таквих у којима ученици неће бити пасивни посматрачи, већ активни учесници наставног процеса. Такође, очекује се да се укратко опишу активности наставника током часа (нпр. чита, објашњава, задаје задатке, прати и усмерава рад ученика, проверава...).

   Веома је важно да наставник прилагоди захтеве различитим  могућностима ученика. То значи да за сваки час испланира различите активности, оне у којима ће бити активни и најслабији ученици, као и сложеније захтеве за напредне ученике. Захтеви треба да буду дати поступно, од најједноставнијих ка најтежим. Добро би било да та поступност и прилагођеност буде видљива у припремама.  


   Индивидуализација: Уколико у одељењу има ученика код којих се примењује индивидуализован начин рада, припрема треба да садржи и напомену која се односи на тог ученика (шта он ради, у ком делу часа, како сарађује са другим ученицима и слично).