Међупредметне компетенције

Компетенција за учење

Општи опис МК:

Учење је процес стицања знања и вештина, развијања свести и ставова неопходних за  лични  и професионални  развој  и активно  учешће  у  друштвеном животу. Способност за целоживотно учење обухвата све компетенције које се стичу образовањем. Компетенција за учење основа је целоживотног учења.

Ученик треба да буде оспособљен и мотивисан да схвати значај учења; изабере одговарајуће методе; прати сопствени напредак током учења и усмерава учење у складу са намерама и циљем који има. Ученик стиче нова знања и вештине, примењујући претходно учење и ваншколско искуство. Развија свест и о стваралачкој природи учења. Истрајан је и превазилази тешкоће у учењу.

Конкретна знања и вештине које се развијају код ученика:

•  Има позитиван и одговоран однос према учењу.

•  Мотивисан је и оспособљен да самостално планира, организује, спроводи и вреднује учење; разликује битно од небитног, изражава и образлаже идеје.

•  Користи различите изворе информација и има критички однос према њима.

• Примењује одговарајуће начине учења у складу са циљевима, садржајем, интересовањима, условима и временом.

• Способан је да самостално и у сарадњи са другима истражује, открива и повезује нова знања; користи могућности ваншколског учења; негује и развија лична интересовања.