Међупредметне компетенције

Дигитална компетенција

Општи опис:

Ученик је способан да користи одређена средства из области информационо-комуникационих технологија (уређаје, софтверске производе и сервисе из области електронских комуникација) на одговоран и критички начин ради ефикасног испуњавања постављених циљева, задатака и сопствених потреба у свакодневном животу и образовању. Познаје основне карактеристике информационо- комуникационих технологија (у даљем тексту: ИКТ), односно њихов утицај и значај на живот и рад појединца и заједница. Уме да одабере одговарајуће ИКТ средство и да га користи на одговоран и креативан начин у свакодневним активностима (учење и креативан рад; сарадња; комуникација; решавање проблема; организација, обрада, размена и презентација информација). Приликом коришћења ИКТ-а свестан је ризика за сопствену и туђу сигурност и добробит, поштује приватност и одговорним поступањем штити себе и друге.

Конкретна знања и вештине које се развијају код ученика:

• Уме  да  претражује,  критички  анализира  и  систематизује  информације  у електронском облику користећи одговарајућа средства ИКТ-а.

• Уме да представи, оргaнизуje и обликује одређене информације користећи на ефикасан начин могућности ИКТ средства.

• Приликом решавања проблема уме да одабере средство ИКТ-а и да га користи на одговарајући начин.

• Eфикaснo кoристи ИКТ зa кoмуникaциjу и сaрaдњу.

• Препознаје предности, ризике и опасности по себе и друге и одговорно поступа при коришћењу ИКТ-а.