Међупредметне компетенције

Комуникација

Општи опис МК:

Ученик комуницира на сврсисходан и конструктиван начин у приватном, јавном, и образовном контексту. Прилагођава начин и средства комуникације карактеристикама ситуације. Користи на одговарајући и креативан начин језик и стил комуникације специфичан за различите научне, техничке и уметничке дисциплине. У комуникацији уме да изрази мишљење, осећања и ставове и да представи своје циљеве на позитиван, конструктиван и аргументован начин поштујући и уважавајући другог. Критички процењује садржај и начин комуникације у различитим ситуацијама. Има развијену свест о значају конструктивне комуникације и активно доприноси неговању културе дијалога у заједницама којима припада.

Конкретна знања и вештине које се развијају код ученика:

• Познаје различитe обликe комуникације и њихове одлике (усмену и писану, невербалну, телефоном, путем интернета итд.).

• Уме јасно да се изрази усмено и писано, у складу са потребама и карактеристикама ситуације,  поштујући ограничења  у погледу  дужине и намене.

• Уважава саговорника реагујући на оно што говори, а не на његову личност.

• Изражава своје ставове, мишљења, осећања, на позитиван, конструктиван и аргументован начин.

• Користи на одговарајући и креативан начин језик и стил који је специфичан за различите дисциплине; кроз комуникацију негује културу изражавања и чува језички идентитет.

• Уме да саслуша излагање саговорника до краја и без упадица.