Израда годишњих планова
Упутства
Сајт: | Платформа за електронско учење ОШ "Јован Јовановић Змај" Свилајнац |
Курс: | Педагошки саветник - Иван Зарков |
Књига: | Израда годишњих планова |
Штампао/ла: | Корисник у улози госта |
Датум: | субота, 5. октобар 2024., 05:44 |
Увод
Обавеза сваког наставника је да изради глобални (годишњи) план рада.
Стандарди компетенција за професију наставника предвиђају да наставник треба да:
• Програм рада припрема тако да уважава: стандардне постигнућа, наставни план и програм и индивидуалне разлике ученика, водећи рачуна о садржајној и временској усклађености;
• Планира и програмира садржаје наставе водећи рачуна о корелацији, како хоризонталној, тако и вертикалној;
• Планира проверу остварености прописаних образовних стандарда и циљева учења
наставног предмета.
Ко, када, како, зашто?
Годишњи план израђује сваки наставник за свој предмет, за одељења којима предаје. План треба да садржи име наставника и одељење.
Наставници врше планирање уз сарадњу са осталим члановима стручног већа. Међусобна сарадња огледа се у заједничком усклађивању тема, корелације и динамике провера знања.
План се израђује пре почетка школске године, а наставник је у обавези да га има код себе (у папирном или електронском облику).
Годишњи план мора бити усклађен са Програмом наставе и учења, као и Школским програмом. Не би требало да се јаве одступања, у смислу да нпр. Школски програм предвиђа активности/теме које нису предвиђене годишњим планом.
На основу Годишњег плана израђују се оперативни (месечни) планови. Усклађеност између годишњег и месечног плана такође мора постојати, а евентуална одступања треба да буду образложена у месечном плану.
Детаљније инструкције за планирање сваког појединачног предмета дате су у наведеним документима: Правилник о наставном плану за први и други разред основног образовања и Правилник о наставном плану за пети и шести разред основног образовања.
За већину наставних предмета Правилник предвиђа:
"Програм наставе и учења оријентисан на исходе наставнику даје већу слободу у креирању и осмишљавању наставе и учења. Улога наставника јесте да начине реализације подучавања и учења прилагоди потребама сваког одељења имајући у виду: састав одељења и карактеристике ученика; уџбенике и друге наставне материјале које ће користити; техничке услове, наставна средства и медије којима школа располаже; ресурсе, могућности, као и потребе локалне средине у којој се школа налази. Полазећи од датих исхода и садржаја, наставник најпре креира свој годишњи, тј. глобални план рада, из кога ће касније развијати своје оперативне планове."
Структура годишњег плана
Обавезни елементи које годишњи план треба да садржи јесу:
1. Циљеви наставног предмета за дати разред (наведени су у Програмима наставе и учења)
2. Исходи из Програма наставе и учења, разврстани по областима
3. Стандарди постигнућа ученика (не треба копирати све стандарде планиране за крај основног образовања, већ само оне на којима ће се радити у том разреду)
4. Међупредметне компетенције са напоменом уз коју област ће се развијати која компетенција
5. Напомена о динамици и планираним техникама праћења и вредовања, тј. оцењивања ученичких постигнућа
6. Број планираних часова за сваку област, по месецима, као и број часова обраде и утврђивања. Може се користити предложена табела, или неки други начин приказа, у зависности од специфичности наставног предмета:
7. Корелацију са другим наставним предметима (такође распоређену по областима)
8. План за српски језик и књижевност мора садржати и дистрибуцију књижевних текстова по месецима, засновану на груписању и повезивању текстова према различитим критеријумима, а како је објашњено у Програму наставе и учења.
9. Оквирни план додатне и допунске наставе: број часова и оквирно теме (није потребно детаљно планирати допунску и додатну наставу, јер се она прилагођава потребама ученика током године)
10. Напомена о ИОП-у, уколико се он реализује у датом одељењу
Усаглашавање са специфичностима одељења
Један од кључних елемената на свим нивоима планирања и реализације наставног процеса, на којима инсистирају сви правилници, јесте прилагођавање потребама и специфичностима окружења, тј. одељења.
Наставни процес зависи од многобројних фактора (број ученика, структура одељења, ресурси школе, услови...). Подразумева се да се настава не може изводити исто у сеоском одељењу са неколико ученика и великој градској школи; у учионицама са интернетом или без њега... Из тога произилази закључак да ни планирање не може бити истоветно.
Правилници предвиђају да прилагођавање специфичностима одељења мора бити видљиво у свим документима.
Поставља се питање како ово спровести у пракси, посебно када је реч о глобалном планирању. Указаћемо на неколико пропуста који јасно указују на то да нема прилагођавања:
- Планови за више наставника су истоветни, без напомене о прилагођавању
- Планови садрже активности које су нереалне у датом контексту (групни облик рада у одељењу са два ученика; лабораторијске вежбе у учионици без потребне опреме и слично)
- Исти број часова утврђивања у одељењима са различитим постигнућима (у једном је процечна оцена 3,9 а у другом 2,5)
Свесни тога да овај захтев може представљати превелико оптерећење за оне наставнике који предају у више одељења истог разреда, можемо предложити препоруку да се у годишњи план који има јединствену структуру за више одељења додају напомене о начину прилагођавања плана у појединим одељењима.
Завршне напомене
Надамо се да је претходни текст допринео бољем разумевању захтева који се постављају пред наставнике при изради глобалних планова.
Треба још имати у виду да не постоји прописан образац за годишње планове, јер он зависи од специфичности наставног предмета. Важно је водити рачуна о томе да садржи све елементе који су набројани на претходним страницама. Форма и изглед годишњег плана нису прописани.